Commands

Track and Field

Overview

Track and Field

2007-2014 Delta River League Champions, 8 in a row

‘85, ‘94, ‘96, ‘98, ‘08, ‘09, ‘10, ‘12, ‘13 Division 1 Sac-Joaquin Section Champions

2010 California State Champions

Schedule/Results

Track and Field Schedule/Results – 2018-2019

DAY DATE TIME OPPONENT LOCATION RESULT
Wed Feb 20 3:30pm Team Time Trials Jesuit  
Sat Mar 2 9:00a

Sac State High School Classic+

CSUS  
Wed Mar 6 2:30p Christian Brothers Jesuit  
Sat Mar 9 8:00a Title IX Invitational American River College  
Sat Mar 16 9:00a Husky Invitational Sheldon HS  
Sat Mar 16 9:00a Dublin Distance Fiesta Dublin HS  
Wed Mar 20 3:30p

Sheldon

Jesuit

 

Fri Mar 22 4:00p

Bronco Distance and Pole Vault Carnival

Bella Vista HS  
Wed Mar 27 3:30p Franklin, Pleasant Grove Jesuit  
Fri-Sat Mar 29-30 All Day Stanford Invitational Stanford  
Wed Apr 3 3:30p

Cosumnes Oaks

Jesuit HS

 

Fri-Sat

Apr 5-6

All Day Arcadia Invitational+ Arcadia HS  
Wed Apr 10 3:30p

Elk Grove, Davis

Elk Grove HS  
Sat Apr 13 9:00a

Halden Invitational

Davis HS  
Fri Apr 19 4:00p

Sheldon Distance Carnival

Sheldon HS  
Sat Apr 20 11:00a

Sacramento Meet of Champions+

American River College  
Wed May 1 2:00p Delta League Trials Davis Senior HS  
Fri May 3 2:00p Delta League Finals+ Davis Senior HS  
Wed May 8 1:00p SJS D1 Trials+ Elk Grove HS  
Fri May 10 1:00p SJS D1 Finals+ Elk Grove HS  
Thu May 16 1:00p SJS Masters Trials+ Elk Grove HS  
Fri May 17 3:00p SJS Masters Finals+ Elk Grove HS  
Fri May 24 3:00p

CIF State Trials+

Buchanan HS  
Sat  May 25 3:00p CIF State Finals+ Buchanan HS  

BOLD Denotes Home Track Meet at Jesuit 

*Indicates Delta League Meet

+Invited athletes only

Event

Start of Spring Sports – Baseball, Golf, Swim-Dive, Tennis, Track & Field, Volleyball,
3:15pm @ JHS

Monday, February 4 is the start of the spring sports listed above.  In order to tryout and /or participate, the FinalForms process must be completed with all the online forms filled out and signed by both a parent and the student.  Click Here to register.

A valid participation physical must also be on file with the athletic department as well

Event

Track & Field – Holy Spikes
2:30pm @ JHS

Event American River College

Track & Field @ Title IX Invitational
8:30pm @ American River College

Time schedule linked in meet information

Event Sheldon High School

Track & Field @ Husky Invitational
9:00am @ Sheldon High School

Sprinters, Hurdlers, Jumpers and Throwers

Event

Track & Field vs. Sheldon
4:00pm @ JHS

Event Stanford University

Track & Field @ Stanford Invitational
TBD @ Stanford University

Qualified athletes only

Event Arcadia High School

Track & Field @ Arcadia Invitational
TBD @ Arcadia High School

Qualified athletes only

Event Davis Senior High School

Track & Field @ Halden Invitational
10:00am @ Davis Senior High School

Sprint/Hurdle Fest at 10:00am

Distance Carnival at 5:00pm

Meet Schedule linked in meet information

Event Sheldon High School

Track & Field @ Sheldon Distance Carnival
4:00pm @ Sheldon HS

Distance Runners only

Meet Schedule linked in meet information

Event American River College

Track & Field @ Sacramento Meet of Champions
11:00am @ American River College

Meet Schedule in meet information linked below

Qualified Varsity athletes only

Event Davis Senior High School

Track & Field @ Delta League Finals
2:00pm @ Davis Senior HS

Time Schedule TBA

Qualified F/S and Varsity athletes only

Event Elk Grove High School

Track & Field @ SJS D1 Trials
TBD @ Elk Grove HS

Time Schedule TBA

Qualified Varsity athletes only

Event Elk Grove High School

Track & Field @ SJS D1 Finals
TBD @ Elk Grove HS

Time Schedule TBA

Qualified Varsity athletes only

Event Elk Grove High School

Track & Field @ SJS Masters Prelims
TBD @ Elk Grove HS

Time Schedule TBA

Qualified Varsity athletes only

Event Elk Grove High School

Track & Field @ SJS Masters Finals
TBD @ Elk Grove HS

Time Schedule TBA

Qualified Varsity athletes only

Event Buchanan High School

Track & Field @ CIF State Prelims
TBD @ Buchanan HS

Time Schedule TBA

Qualified athletes only

Event Buchanan High School

Track & Field @ CIF State Finals
@ Buchanan HS

Time Schedule TBA

Qualified athletes only

Roster

Track & Field Roster – 2017-2018

ATHLETE EVENT YEAR
Preston Alaniz Sprints 12
Yiannis Alexander Sprints 12
Cole Baer Distance 12
George Biery Distance 12
Robert Ellison Distance 12
Christopher Fines Sprints/Jumps 12
Sebastian Garcia Throws 12
Joshua Gillis Hurdles/Throws/Jumps 12
Casey Honoker   12
Koner Maneewong Sprints 12
Luke Moreno Distance 12
Dominic Patrone Sprints 12
Jordan Pink Sprints/Hurdles 12
Jordan Rahe Distance 12
Elliot Raskin Vault 12
Francis Tran Sprints 12
David Vincent Distance 12
Kyle Young Distance 12
Saverio Bernardi Distance 11
Colin Brannan Distance 11
Robert Canalas Distance 11
Seamus Caslin Distance 11
Carlos Cisneros Sprints 11
Joseph Crespo Throws 11
Anthony de Guzman Distance 11
Arjun Deol Distance 11
Benjamin Flores Distance 11
Nicholas Gamette Distance 11
Brendan Higgins Sprints 11
Russell Kustic Distance 11
Ethan Le Sprints 11
Abraham Lee Hurdles 11
Noah Liberty Distance 11
Gabriel Lovely Distance 11
Keegan McClain Jumps 11
Alec Mlikotin Distance 11
Steven Noll Sprints 11
Mateo Perez Throws 11
Ashton Retodo Sprints/Jumps 11
Cameron Roddy Sprints/Vault 11
Anthony Rogado Distance 11
Todd Russell Distance 11
Colin Ryan Distance 11
Christian Smith Throws 11
Kaden Thorns Jumps/Sprints 11
Miles Ubaldo Sprints 11
Antonia Vargas Jumps 11
Spencer Vigil Sprints 11
Miles Worthen Distance 11
Roman Andicochea Throws 10
Mason Areia Sprints 10
Aiden Baker Sprints 10
William Blacet Sprints/Vault 10
Aidan Carrell Throws 10
Anthony Chideme-Alfaro Sprints 10
Dante Deiro Sprints 10
Chase Gordon Distance 10
Eric Huitt Distance 10
Callahan Kincaid Sprints 10
Connor King Distance 10
Jayson Leach Distance 10
Dylan Miller Sprints 10
Freddie Murillo Sprints 10
Joshua Noll Sprints 10
Jack Patton Sprints/Jumps 10
Demetri Petuskey Distance 10
Newtan Quinlan Sprints 10
Michael Raff Sprints 10
Nicholas Raskop Sprints 10
Colin Seymour Throws 10
Avi Shapiro Throws 10
Cooper Shults Throws 10
Martin Smith Distance 10
Jordan Spears Sprints/Jumps 10
Lawrence Stevens Sprints 10
Ben Stimson Distance 10
Matthew Strangio Distance 10
Mark Studer Sprints/Jumps 10
Caelin Sutch Distance 10
Andrew Tanjuakio Sprints/Jumps 10
Dominic Tran Sprints/Jumps 10
Jaden Tripette Sprints 10
Nicolas Virga Sprints/Jumps 10
Jacob Wong Sprints 10
Elijah Beverly Sprints 9
Timothy Canalas Distance 9
Michael Chambers Distance 9
Aaron Chou Sprints/Jumps 9
Lorenzo Cornejo Jumps 9
Lukas Crawford Distance 9
Ryland Dewar Throws/Sprints 9
Michael Gamette Distance 9
Tommy Gee Distance 9
Eitan Goore Sprints/Vault 9
Justin Holbrook Sprints/Vault 9
Trey Jacobi Distance 9
Matthew Jones Distance 9
Peter Jurisich Sprints 9
Luke Keefer Sprints 9
Peyton McDonald Throws 9
Ian Menz Vault 9
Christian Parker Throws 9
Chris Raboy Sprints 9
Joseph Ryan Distance 9
George Sicner Distance 9
Nicholas Swanson Throws 9
Connor Vallero Sprints/Jumps 9
Ryan Young Sprints/Jumps 9
News

Track Competes in Double Dual with Sheldon and Davis
Wednesday, April 4, 2018

Last week the track team battled against two Delta League rivals in a double dual meet on Wednesday.  Jesuit defeated Sheldon and narrowly lost to Davis.  Top marks from the meet were Elliot Raskin in the pole vault(14′7″), Isaiah Rutherford in the 100(11.27), and the 4 x 100 relay team of Jacob Wong, Elijah Beverly, Ashton Retodo, and Rutherford (42.94)  On Friday and Saturday, invited athletes competed at the prestigious Arcadia Invitational in southern California.  On Friday, Colin Ryan competed in the 3200, and the team of David Vincent, Todd Russell, Gabriel Lovely,

Pictured L to R: Walt Lange, Rod Jett, Tom McGuire, and John Badovinac
Coaches Rod Jett

Coaches

Head Coach: Rod Jett

Distance Events: Walt Lange

Sprints/Relays: Randall Fairchild

Sprints: Mike Reid

Throws: John Badovinac, ‘97

Vault: Mike Kenison

Long Jump/Triple Jump: Jamal Elmidge

High Jump: Amy Sybesma

High Jump: Laura Frazier

News

Track & Field Results
Saturday, March 3, 2018

The Marauders opened the track season Saturday at the Sac State High School Track Classic.  Top marks were turned in by Sebastian Garcia winning the discus throw (172′ 7″) and Elliot Raskin winning the pole vault (14′ 0″).  Other highlights included a 2nd place finishes for Matt Strangio in the1600(4:23.86) and Josh Gillis in the shot put (45′ 10″). 

This week the Marauders face Christian Brothers in the annual Holy Spikes! meet which takes place on Wednesday at Jesuit beginning at 2:30.

Faculty

Rod Jett
Social Sciences, Mathematics & Track and Field

A Sacramento native, Rod graduated from Hiram Johnson High School in 1984, and graduated from the University of California, Berkeley in 1989. While at Cal, Rod was a three time All-American in the high hurdles. Rod competed professionally in track and field from 1989-1997, going to the U.S. Olympic Trials in 1988, 1992, and 1996. Rod began teaching and coaching in 1997 working at Sheldon High School (Elk Grove) and St, Mary’s High School (Berkeley) before coming to Jesuit in 2002. Rod currently teaches U.S. History and Global Studies.

Loyola Field
Facilities

Jesuit Stadium
Hanson McClain Advisors Stadium

Hanson McClain Advisors Stadium is home to Football, Lacrosse, Rugby, Soccer, and Track and Field.

3rd column footer link

See us on Instagram

2nd column footer link

Attendance Line
(916) 480-2135

2nd column footer link

School
(916) 482-6060

3rd column footer link

Watch us on Youtube

3rd column footer link

Follow us on Twitter

3rd column footer link

Like us on Facebook

3rd column footer link

RSS

4th column footer link

Calendar & Bell Schedule

4th column footer link

Daily Announcements

4th column footer link

Employee Code of Conduct

4th column footer link

Jobs

4th column footer link

Log in

Welcome to the Faculty and Staff Login page.

IntranetFaculty & Staff Intranet Login

 

EmailFaculty & Staff Email Login

 

4th column footer link

Contact Us